List of participants

  • Emmanuel Abbe (Princeton University)
  • Jason Altschuler (MIT)
  • Francis Bach (INRIA - Ecole Normale Supérieure)
  • Afonso Bandeira (New York University)
  • Gerard Benarous (New York University)
  • Quentin Berthet (University of Cambridge)
  • Jerome Bolte (UT1)
  • Nicolas Boumal (Princeton University)
  • Claire Boyer (Sorbonne Université, ENS Paris)
  • Guy Bresler (MIT)
  • Sebastien Bubeck (Microsoft Research)
  • Marco Cuturi (Google Brain & CREST/ENSAE)
  • Alexandre d'Aspremont (CNRS - ENS)
  • Arnak Dalalyan (ENSAE/CREST)
  • Jelena Diakonikolas (UC Berkeley)
  • Dmitriy Drusvyatskiy (University of Washington)
  • John Duchi (Stanford University)
  • Darina Dvinskikh (Weierstrass Institute)
  • Pavel Dvurechensky (Weierstrass Institute)
  • Nicolas Flammarion (UC Berkeley)
  • Pierre Gaillard (INRIA Paris)
  • Alexander Gasnikov (Moscow Institute of Physics and Technology)
  • Aude Genevay (Ecole Normale Supérieure)
  • Michel Goemans (MIT)
  • Zaid Harchaoui (University of Washington)
  • Elad Hazan (Princeton University)
  • Franck Iutzeler (LJK, UGA)
  • Aleksei Kroshnin (IITP RAS)
  • Florent Krzakala (École normale supérieure)
  • Simon Lacoste-Julien (MILA Montreal)
  • Marc Lelarge (Inria Ens)
  • Julien Mairal (Inria)
  • Jerome Malick (CNRS)
  • Tyler Maunu (MIT)
  • Panayotis Mertikopoulos (CNRS)
  • Eric Moulines (Ecole polytechnique)
  • Mohamed Ndaoud (ENSAE)
  • Rob Nowak (University of Wisconsin- Madison)
  • Guillaume Obozinski (Ecole des Ponts ParisTech)
  • Asu Ozdaglar (MIT)
  • Dmitrii Ostrovskii (INRIA)
  • Pablo Parrilo (Massachusetts Institute of Technology)
  • Edouard Pauwels (IRIT, UPS)
  • Vianney Perchet (ENS Paris Saclay & Criteo Research)
  • Max Raginsky (University of Illinois at Urbana-Champaign)
  • Patrick Rebeschini (University of Oxford)
  • Philippe Rigollet (MIT)
  • Lorenzo Rosasco (Unige)
  • Alessandro Rudi (INRIA, École normale supérieure)
  • Joseph Salmon (Université de Montpellier)
  • Tselil Schramm (Harvard/MIT)
  • Damien Scieur (Princeton CS)
  • Shai Shalev-Shwartz (The Hebrew University)
  • Yoram Singer (Google & Princeton)
  • Vladimir Spokoiny (Berlin)
  • Nati Srebro (TTIC)
  • Masashi Sugiyama (RIKEN / The University of Tokyo)
  • Ola Svensson (EPFL)
  • Adrien Taylor (ENS)
  • Joel Tropp (Caltech)
  • Madeleine Udell (Cornell University)
  • Jean-Philippe Vert (Google / MINES ParisTech)
  • Soledad Villar (New York University)
  • Jonathan Weed (MIT)
  • Ashia Wilson (Microsoft)